SPOTKANIA TEMATYCZNE

Realizacja projektu "Żyj długo i zdrowo"

27.08 2020 r. rozpoczęła się realizacja projektu " Żyj długo i zdrowo" współfinansowanego przez Nidzicki Fundusz Lokalny oraz Starostwo Powiatowe
w Nidzicy. Projekt realizuje Halina Pyszko.
Pierwszy wykład i warsztaty poświęcone były roślinom i ich właściwościom leczniczym (prowadziła Halina Pyszko).
Omówiono 19 roślin o właściwościach leczniczych m.in : żywokost, czosnek niedzwiedzi, głóg, czarny bez, babkę i dziewannę.

wyklad2020

3.09. był spacer na łąki, szukanie i zbieranie omówionych wcześniej roślin leczniczych (takich jak: nawłoć, wrotycz, skrzyp polny, ostropest, babka zwyczajna i lancetowata oraz liście żywokostu), a następnie przygotowywanie z nich specyfików leczniczych: herbat, wywarów, naparów, olejków, żeli i maści.

zbieranie ziół


21.09.2020r. kontynuacja projektu " Żyj długo i zdrowo " Warsztaty prowadziła Halina Pyszko. Omówiono właściwości zdrowotne chrzanu, żywokostu, buraków i sposoby przygotowania preparatów do stosowania.
Polecono również na You tubie filmy z udziałem Barbary Kazana " Spacer zielarski "

6.X.2020r. ciąg dalszy projektu " Żyj zdrowo i długo " Słuchacze NUTW wysłuchali wykładu Pani mgr Beaty Rapackiej nt. "Covid 19, początku epidemii, przebiegu zakażenia, objawów i ochrony przed zakażeniem.

13.X.2020r Uczestnicy Projektu " Żyj zdrowo i długo " wysłuchali drugiego wykładu Pani mgr Beaty Rapackiej na temat " Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla osób w wieku starszym ". Szczegółowo omówiono zasady zdrowego odżywiania, układania codziennego jadłospisu i form aktywności fizycznej.Senior w internecie

Szkolenie słuchaczy NUTW na temat zagrożeń i bezpiecznego poruszania się w internecie przeprowadziła sierżant A. Popławska z Komendy Policji w Nidzicy.

senior w internecieNidosłuch jako choroba cywilizacyjna XXI w.

szkolenie 5.X.


Zagadnienie to przedstawiła Pani Jolanta Stańczyk z firmy GERS- dobry słuch. Zainteresowani słuchacze NUTW mogli skorzystać z badania drożności i szczelności przewodu słuchowego.


Prelekcja na temat mininalizacji ryzyka wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.

Temat przedstawił z-ca komendanta PSP w Nidzicy p. Zbigniew Słupski. Zagrożeń jest b. dużo ( pożar, porażenie prądem, powódź, zatrucie gazem itp.) ale Prelegent omówił i zilustrował te, z którymi spotykamy się najczęściej.


Jerozolima miasto trzech religii.

Jerozolima, uznawana za centrum świata, to miasto szczególnie ważne dla trzech religi monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Dzięki p. Jadwidze Pilawskiej, która uczestniczyła w wycieczce do Ziemi Św. odbyliśmy wirtualną podróż do tego ciekawego miejsca.


Prelekcja na temat leków generycznych i suplementów diety.

Pani Weryk, mgr farmacji wyjaśniła różnice między lekami oryginalnymi i ich zamiennikami czyli generykami oraz, że nie należy się obawiać zamienników, albowiem mają one działanie b. podobne, a są zdecydowanie tańsze. Natomiast nie można zastępować leków suplementami diety, poniewż są one zwykłymi środkami odżywczymi produkowanymi w postaci tabletek, kapsułek lub proszku, a ich produkcja nie podlega prawu farmaceutycznemu.


Kontrowersje wokół J. Piłsudskiego.

Prelekcję na w/w temat przygotował mgr Tadeusz Danielczyk.


Co powinniśmy wiedzieć o spadkach, darowiznach i testamentach -
spotkanie z dr Agnieszką Kowalską


Losy majątku pozostawionego przez osobę zmarłą regulują przepisy ks. IV Kodeksu Cywilnego oraz w odpowiednim zakresie przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego. P. Agnieszka szczegółowo i przystępnie omówiła wszystkie zagadnienia.


W maju 2014 r.- narzędzia komunikacji elektronicznej -
prelekcja p. Pawła Klonowskiego


Pan Klonowski jest latarnikiem Polski Cyfrowej Równych Szans. Jego działania mają na celu uczenie, inspirowanie i pomoc w korzystaniu z narzędzi cyfrowych, ale przede wszystkim przekonywanie dotąd nieprzekonanych (np. osób w wieku 50+), do samodzielnych poszukiwań w sieci. Zajęcia prowadzone były metodą pytań i odpowiedzi.
Od stycznia 2013 r.- nowe grupy tematyczne

W styczniu rozpoczęły pracę nowe grupy tematyczne NUTW - pokaż więcej


W lutym 2013 r.- spotkanie z infomatykiem, p. Mariuszem Dobrowolskim

Pan Mariusz skoncentował się na przekazaniu nam podstawowej wiedzy dotyczącej różnych typów komputerów i telefonów komórkowych aby łatwiej nam było z nich korzystać.
W styczniu 2013 r. kol. Grzegorz Busz opowiedział o swojej podróży
na Daleki Wschód


Była to miesięczna podróż z żoną i przyjaciółmi. Dzięki licznym fotografiom i obszernym komentarzom, spędziliśmy czas podziwiając malownicze krajobrazy, poznając kulturę, obyczaje i warunki życia w Malezji, Kambodży, Indonezji i Singapurze.
Kol. Lucyna Denis podzieliła się wrażeniami z podróży do RPA

W interesujący sposób opowiadała, ilustrując zdjęciami, różnice w poziomie życia w dzielnicach białych i kolorowych mieszkańców RPA.
"Jaką twarz ma polityka" spotkanie z dr Beatą Kosibą

P. Beata, nidziczanka, pracownik UWM, mówiła o etyce i moralności w polityce i
czy politycy pamiętają jeszcze, że coś takiego istnieje.
W lutym i marcu 2012 r. prelekcje na temat zdrowia i praw pacjenta

Pani Beata Rapacka (z nidzickiego SANEPID-u) omówiła czynniki mające znaczący wpływ na nasze zdrowie, takie jak: ruch, używki czy środowisko naturalne ale najwięcej czasu poświęciła prawidłowemu odżywianiu.
18.11.2011 r.- spotkanie z p. Barbarą Borową

Pani Barbara Borowa, nidziczanka, rzecznik praw konsumenta, poinformowała słuchaczy o podst. prawach konsumenckich. Zwróciła szczególną uwagę na konieczność dokładnego czytania wszystkich podpisywanych umów i jak nie dać się złapać na marketingowe chwyty.
W listopadzie 2011 r.- spotkanie z policjantami

Policjanci, pp. W. Stępień i D. Jakubowski ostrzegli słuchaczy przed domokrążcami, sprzedającymi usługi lub towary. Nie powinniśmy otwierać drzwi nieznajomym. Przestrzegali również (podając wiele przykładów) przed fałszywymi wnukami proszącymi o pieniądze.
W styczniu 2010 r. spotkanie z lekarzem geriatrą

P. Jabłońska, lek. geriatra, zachęcała słuchaczy do prowadzenia zdrowego trybu życia czyli: odpowiedniego odżywiania się, spacerów na świeżym powietrzu i nie zapominaniu o badaniach profilaktycznych.
Spotkanie z nadleśniczym, p. Andrzejem Sobotką - XII 2009 r.

P. Sobotka w interesujący sposób zaprezentował walory przyrodniczo-krajobrazowe naszego regionu. Uzupełnieniem prezentacji było przedstawienie
przez p. dyr. MGBP, M. Szczepkowską, literatury opiewającej piękno Warmii
i Mazur.
XI 2009 r.- "Jak się uczyć" - spotkanie z p. Zbigniewem Gontarzem

Prowadzący, dyr. Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli w Olsztynie, objaśniał procesy myślowe uczącego się oraz polecał najlepsze metody przyswajania wiedzy.


XI 2009 r.- "Żyć długo i zdrowo"

27.08 2020r. rozpoczęliśmy realizację projektu " Żyj długo i zdrowo" współfinansowanego przez Nidzicki Fundusz Lokalny oraz Starostwo Powiatowe w Nidzicy. Wykład i warsztaty na temat " Rośliny i ich właściwości lecznicze " prowadziła Halina Pyszko.
Wiele roślin dziko rosnących znalazło zastosowanie w lecznictwie. Wykorzystywane są : korzenie, bulwy, liście, kwiaty, kwiatostany,owoce i nasiona. Sporządzane są z nich herbaty, wywary, napary, olejki, żele i maści. Omówiono 19 roślin o właściwościach leczniczych m.in : żywokost, czosnek niedzwiedzi, głóg, czarny bez, babkę i dziewannę.

3.09. był spacer na łąki. Zbieraliśmy nawłoć, wrotycz, skrzyp polny, ostropest, babkę zwyczajną i lancetowatą oraz liście żywokostu. Zastosowanie tych ziół oraz sposób przechowywania i sporządzania specyfików omówiliśmy na warsztatach w dniu 27.08.

21.09.2020r. kontynuacja projektu " Żyj długo i zdrowo " Warsztaty prowadziła Halina Pyszko. Omówiono właściwości zdrowotne chrzanu, żywokostu, buraków i sposoby przygotowania preparatów do stosowania. Polecamy również na You tubie filmy z udziałem Barbary Kazana " Spacer zielarski "

Żywokost lekarski - nalewka
Z żywokostu można zrobić nalewkę. Korzeń żywokostu należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, osuszyć i umieścić w szklanym naczyniu. Należy zalać go wódką żytnią, naczynie zamknąć i odstawić w suche miejsce na ok. 2 tygodnie. Po upływie tego czasu, należy przelać ją przez gazę. Nalewkę stosuje się zewnętrznie w formie okładów rozgrzewających. Można ją również wcierać bezpośrednio w bolące miejsca. Żywokost zawiera alkaloidy, dlatego też nalewki z żywokostu nie można pić ze względu na ryzyko zatrucia! Żywokost lekarski w nalewce – sposób przygotowania Wyszoruj pod bieżącą wodą świeży korzeń żywokostu, następnie osusz go. Pokrój korzeń na drobne kawałeczki. Umieść roślinę w wysokim słoju i zalej go alkoholem, najlepiej żytnią wódką. Odstaw wywar w ciemne miejsce na 14 dni. Potrząsaj nim średnio co 3 dni. Po upływie wspomnianego czasu przecedź miksturę do butelek i przechowuj je w suchym i słonecznym miejscu. Smaruj nalewką bolące miejsca 3 razy dziennie.
Nalewka żywokostowa – nie tylko na stawy.
Ta niezwykła nalewka do smarowania jest prosta w samodzielnym przygotowaniu. Pomoże chorym na reumatyzm i obrzęki stawowe – nawet, gdy pacjent leczył się latami nie został wyleczony. Najlepiej jest nacierać nią miejsca bolące lub zmienione chorobowo. Nalewka z żywokostu przynosi także ulgę w przypadku ran zewnętrznych lub wewnętrznych, jak zmiażdżenia czy uszkodzenia – złamanie kości lub krwawe wylewy. Okłady będą goić uszkodzenia tkanek różnego rodzaju.

Maść z żywokostu
łagodzi bóle stawowo-mięśniowe, przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Wykazuje także silne działanie nawilżające. Jest bogata w alantoinę i prowitaminę B5.
Maść z żywokostu kupuje się zazwyczaj w sklepach z produktami naturalnymi bądź w aptece. Można ją jednak zrobić samodzielnie. Jak?
Wykopany korzeń żywokostu należy dokładnie oczyścić z ziemi i umyć. Następnie trzeba go dokładnie osuszyć. Wysuszony korzeń należy dokładnie zblendować (można to zrobić za pomocą blendera, maszynki do mielenia mięsa bądź młynka do kawy). Powstałą masę należy umieścić w miseczce i dodać kilka kropli 40% alkoholu i zalać gliceryną. Tak powstała mieszanka musi poczekać ok. 30 dni, aby po tym czasie odcedzić ją przez gazę i połączyć ją z tłuszczem. Tradycyjnie wykorzystywanym tłuszczem do maści z żywokostu jest smalec gęsi. Można go jednak zastąpić masłem shea, olejem kokosowym lub wazeliną kosmetyczną.
Nidzicki Uniwersytet Trzeciego Wieku: nutw@nidzica.pl