SPOTKANIA TEMATYCZNE



Spotkania z policjantką i pracownicami ZUS

Jednym z tematów spotkania 26.X 2022 r. była " Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa". Informacji o jej zaletach i korzystania z niej przedstawiła funkcjonariuszka policji A. Pepłowska. Drugim tematem, który omówiły pracownice ZUS to możliwość załatwiania spraw w ZUS bez wychodzenia z domu, poprzez Platformę usług elektronicznych.

prelekcja2022




Spotkania z arteterapeutką

Od kwietnia 2022 r. rozpoczęliśmy cykl spotkań z p. Izą Fabisiak, specjalistką od arteterapii.
Arteterapia polega na wykorzystywaniu w procesie terapeutycznym różnych form sztuki. Ma ona pomagać w zapobieganiu lub łagodzeniu skótków chorób typowych dla wieku podeszłego.
Na piewszym spotkaniu p. Iza przekazała słuchaczom informacje na temat stresu: przyczyn, objawów i radzenia sobie w sytuacji stresowej. Słuchacze przećwiczyli jedną z metod relaksacyjnych - prawidłowe oddychanie (przy muzyce).

arteterapia




"Żyj długo i zdrowo"

Spotkania w ramach projektu Żyj długo i zdrowo rozpoczęły się
w k. sierpnia 2020 r. Prowadziła je Halina Pyszko.
Uczestnicy poznali właściwości lecznicze ok. 20 roślin m.in. żywokostu, nawłoci, wrotyczu, skrzypu polnego, czosnku niedzwiedziego, głogu, czarnego bzu czy dziewanny.
Kolejnym etapem było poszukiwanie ich podczas wycieczek plenerowych,
a następnie przygotowywanie z nich specyfików leczniczych w postaci: herbatek, wywarów, naparów, olejków czy maści.
Realizację projektu zakończyła pogadanka mgr B. Rapackiej na temat piramidy zdrowego żywienia, układania codziennego jadłospisu i form aktywności fizycznej seniorów.

zbieranie ziół

Spacer na łąki w poszukiwaniu roślin leczniczych



Senior w internecie

Szkolenie słuchaczy NUTW na temat zagrożeń i bezpiecznego poruszania się w internecie przeprowadziła sierżant A. Popławska z Komendy Policji w Nidzicy.

senior w internecie



Niedosłuch jako choroba cywilizacyjna XXI w.

szkolenie 5.X.


Zagadnienie to przedstawiła Pani Jolanta Stańczyk z firmy GERS- dobry słuch. Zainteresowani słuchacze NUTW mogli skorzystać z badania drożności i szczelności przewodu słuchowego.


Prelekcja na temat mininalizacji ryzyka wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.

Temat przedstawił z-ca komendanta PSP w Nidzicy p. Zbigniew Słupski. Zagrożeń jest bardzo dużo ( pożar, porażenie prądem, powódź, zatrucie gazem itp.) ale Prelegent omówił i zilustrował te, z którymi spotykamy się najczęściej.


Jerozolima miasto trzech religii.

Jerozolima, uznawana za centrum świata, to miasto szczególnie ważne dla trzech religi monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Dzięki p. Jadwidze Pilawskiej, która uczestniczyła w wycieczce do Ziemi Św. odbyliśmy wirtualną podróż do tego ciekawego miejsca.


Prelekcja na temat leków generycznych i suplementów diety.

Pani Weryk, mgr farmacji wyjaśniła różnice między lekami oryginalnymi i ich zamiennikami czyli generykami oraz, że nie należy się obawiać zamienników, albowiem mają one działanie b. podobne, a są zdecydowanie tańsze. Natomiast nie można zastępować leków suplementami diety, poniewż są one zwykłymi środkami odżywczymi produkowanymi w postaci tabletek, kapsułek lub proszku, a ich produkcja nie podlega prawu farmaceutycznemu.


Kontrowersje wokół J. Piłsudskiego.

Prelekcję na w/w temat przygotował mgr Tadeusz Danielczyk.


Co powinniśmy wiedzieć o spadkach, darowiznach i testamentach -
spotkanie z dr Agnieszką Kowalską


Losy majątku pozostawionego przez osobę zmarłą regulują przepisy ks. IV Kodeksu Cywilnego oraz w odpowiednim zakresie przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego. P. Agnieszka szczegółowo i przystępnie omówiła wszystkie zagadnienia.


W maju 2014 r.- narzędzia komunikacji elektronicznej -
prelekcja p. Pawła Klonowskiego


Pan Klonowski jest latarnikiem Polski Cyfrowej Równych Szans. Jego działania mają na celu uczenie, inspirowanie i pomoc w korzystaniu z narzędzi cyfrowych, ale przede wszystkim przekonywanie dotąd nieprzekonanych (np. osób w wieku 50+), do samodzielnych poszukiwań w sieci. Zajęcia prowadzone były metodą pytań i odpowiedzi.
Od stycznia 2013 r.- nowe grupy tematyczne

W styczniu rozpoczęły pracę nowe grupy tematyczne NUTW - pokaż więcej


W lutym 2013 r.- spotkanie z infomatykiem, p. Mariuszem Dobrowolskim

Pan Mariusz skoncentował się na przekazaniu nam podstawowej wiedzy dotyczącej różnych typów komputerów i telefonów komórkowych aby łatwiej nam było z nich korzystać.
W styczniu 2013 r. kol. Grzegorz Busz opowiedział o swojej podróży
na Daleki Wschód


Była to miesięczna podróż z żoną i przyjaciółmi. Dzięki licznym fotografiom i obszernym komentarzom, spędziliśmy czas podziwiając malownicze krajobrazy, poznając kulturę, obyczaje i warunki życia w Malezji, Kambodży, Indonezji i Singapurze.
Kol. Lucyna Denis podzieliła się wrażeniami z podróży do RPA

W interesujący sposób opowiadała, ilustrując zdjęciami, różnice w poziomie życia w dzielnicach białych i kolorowych mieszkańców RPA.

"Jaką twarz ma polityka" spotkanie z dr Beatą Kosibą

P. Beata, nidziczanka, pracownik UWM, mówiła o etyce i moralności w polityce i
czy politycy pamiętają jeszcze, że coś takiego istnieje.
W lutym i marcu 2012 r. prelekcje na temat zdrowia i praw pacjenta

Pani Beata Rapacka (z nidzickiego SANEPID-u) omówiła czynniki mające znaczący wpływ na nasze zdrowie, takie jak: ruch, używki czy środowisko naturalne ale najwięcej czasu poświęciła prawidłowemu odżywianiu.
18.11.2011 r.- spotkanie z p. Barbarą Borową

Pani Barbara Borowa, nidziczanka, rzecznik praw konsumenta, poinformowała słuchaczy o podst. prawach konsumenckich. Zwróciła szczególną uwagę na konieczność dokładnego czytania wszystkich podpisywanych umów i jak nie dać się złapać na marketingowe chwyty.
W listopadzie 2011 r.- spotkanie z policjantami

Policjanci, pp. W. Stępień i D. Jakubowski ostrzegli słuchaczy przed domokrążcami, sprzedającymi usługi lub towary. Nie powinniśmy otwierać drzwi nieznajomym. Przestrzegali również (podając wiele przykładów) przed fałszywymi wnukami proszącymi o pieniądze.
W styczniu 2010 r. spotkanie z lekarzem geriatrą

P. Jabłońska, lek. geriatra, zachęcała słuchaczy do prowadzenia zdrowego trybu życia czyli: odpowiedniego odżywiania się, spacerów na świeżym powietrzu i nie zapominaniu o badaniach profilaktycznych.
Spotkanie z nadleśniczym, p. Andrzejem Sobotką - XII 2009 r.

P. Sobotka w interesujący sposób zaprezentował walory przyrodniczo-krajobrazowe naszego regionu. Uzupełnieniem prezentacji było przedstawienie
przez p. dyr. MGBP, M. Szczepkowską, literatury opiewającej piękno Warmii
i Mazur.
XI 2009 r.- "Jak się uczyć" - spotkanie z p. Zbigniewem Gontarzem

Prowadzący, dyr. Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli w Olsztynie, objaśniał procesy myślowe uczącego się oraz polecał najlepsze metody przyswajania wiedzy.












































































XI 2009 r.- "Żyć długo i zdrowo"

27.08 2020r. rozpoczęliśmy realizację projektu " Żyj długo i zdrowo" współfinansowanego przez Nidzicki Fundusz Lokalny oraz Starostwo Powiatowe w Nidzicy. Wykład i warsztaty na temat " Rośliny i ich właściwości lecznicze " prowadziła Halina Pyszko.
Wiele roślin dziko rosnących znalazło zastosowanie w lecznictwie. Wykorzystywane są : korzenie, bulwy, liście, kwiaty, kwiatostany,owoce i nasiona. Sporządzane są z nich herbaty, wywary, napary, olejki, żele i maści. Omówiono 19 roślin o właściwościach leczniczych m.in : żywokost, czosnek niedzwiedzi, głóg, czarny bez, babkę i dziewannę.

3.09. był spacer na łąki. Zbieraliśmy nawłoć, wrotycz, skrzyp polny, ostropest, babkę zwyczajną i lancetowatą oraz liście żywokostu. Zastosowanie tych ziół oraz sposób przechowywania i sporządzania specyfików omówiliśmy na warsztatach w dniu 27.08.

21.09.2020r. kontynuacja projektu " Żyj długo i zdrowo " Warsztaty prowadziła Halina Pyszko. Omówiono właściwości zdrowotne chrzanu, żywokostu, buraków i sposoby przygotowania preparatów do stosowania. Polecamy również na You tubie filmy z udziałem Barbary Kazana " Spacer zielarski "

Żywokost lekarski - nalewka
Z żywokostu można zrobić nalewkę. Korzeń żywokostu należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą, osuszyć i umieścić w szklanym naczyniu. Należy zalać go wódką żytnią, naczynie zamknąć i odstawić w suche miejsce na ok. 2 tygodnie. Po upływie tego czasu, należy przelać ją przez gazę. Nalewkę stosuje się zewnętrznie w formie okładów rozgrzewających. Można ją również wcierać bezpośrednio w bolące miejsca. Żywokost zawiera alkaloidy, dlatego też nalewki z żywokostu nie można pić ze względu na ryzyko zatrucia! Żywokost lekarski w nalewce – sposób przygotowania Wyszoruj pod bieżącą wodą świeży korzeń żywokostu, następnie osusz go. Pokrój korzeń na drobne kawałeczki. Umieść roślinę w wysokim słoju i zalej go alkoholem, najlepiej żytnią wódką. Odstaw wywar w ciemne miejsce na 14 dni. Potrząsaj nim średnio co 3 dni. Po upływie wspomnianego czasu przecedź miksturę do butelek i przechowuj je w suchym i słonecznym miejscu. Smaruj nalewką bolące miejsca 3 razy dziennie.
Nalewka żywokostowa – nie tylko na stawy.
Ta niezwykła nalewka do smarowania jest prosta w samodzielnym przygotowaniu. Pomoże chorym na reumatyzm i obrzęki stawowe – nawet, gdy pacjent leczył się latami nie został wyleczony. Najlepiej jest nacierać nią miejsca bolące lub zmienione chorobowo. Nalewka z żywokostu przynosi także ulgę w przypadku ran zewnętrznych lub wewnętrznych, jak zmiażdżenia czy uszkodzenia – złamanie kości lub krwawe wylewy. Okłady będą goić uszkodzenia tkanek różnego rodzaju.

Maść z żywokostu
łagodzi bóle stawowo-mięśniowe, przyspiesza gojenie się ran i oparzeń. Wykazuje także silne działanie nawilżające. Jest bogata w alantoinę i prowitaminę B5.
Maść z żywokostu kupuje się zazwyczaj w sklepach z produktami naturalnymi bądź w aptece. Można ją jednak zrobić samodzielnie. Jak?
Wykopany korzeń żywokostu należy dokładnie oczyścić z ziemi i umyć. Następnie trzeba go dokładnie osuszyć. Wysuszony korzeń należy dokładnie zblendować (można to zrobić za pomocą blendera, maszynki do mielenia mięsa bądź młynka do kawy). Powstałą masę należy umieścić w miseczce i dodać kilka kropli 40% alkoholu i zalać gliceryną. Tak powstała mieszanka musi poczekać ok. 30 dni, aby po tym czasie odcedzić ją przez gazę i połączyć ją z tłuszczem. Tradycyjnie wykorzystywanym tłuszczem do maści z żywokostu jest smalec gęsi. Można go jednak zastąpić masłem shea, olejem kokosowym lub wazeliną kosmetyczną.




Nidzicki Uniwersytet Trzeciego Wieku: nutw@nidzica.pl